Tupika

kroliki

Norbert Kubacz- kontrabas
Patryk Zakrocki – skrzypce
Paweł Szamburski – klarnet

Zespół Tupika powstał późną jesienią 1999 roku dzięki współpracy kontrabasisty Norberta Kubacza oraz skrzypka Patryka Zakrockiego. W roku 2000 skład poszerzył się o klarnecistę Pawła Szamburskiego i trio to stanowi trzon zespołu po dziś dzień. Założeniem było granie własnej muzyki, oscylującej między free jazzem, a współczesną kameralistyką. Zespół koncertował w Warszawie, Lozannie, Montreaux, Amsterdamie, zarówno na scenach, w klubach, galeriach jak i na ulicy, w parkach i na balkonach ursynowskich mieszkań.

tupika

Muzyka Tupiki to muzyka „identyczna z naturalną”, intuitywna improwizacja, która w oczywisty sposób nawiązuje do okrutnych gier i zabaw dziecięcych. Wynika z czystej miłości do grania na instrumentach, wieloletniej przyjaźni i obserwacji życia bulterierów. Skupienie na materii dźwiękowej, fakturze, barwach oraz umiejętności narracyjne, to cechy które łączą trzech wyśmienitych muzyków w ich ulubionym zespole. Razem tworzą dźwiękową opowieść o wolności i wyobraźni.

Z Tupiką czynnie współpracowały takie osobistości jak: Aga Rasińska – gramofony, Rafał Listopad – perkusja, Piotr Kaliński – instrumenty perkusyjne, Macio Moretti – perkusja, Zofia Gołębiowska – flet.

Muzykę zespołu można usłyszeć min. w filmie „Mistrz” reż. D. Kuciewicz / K. Bochenek, „Noc i dwa słońca” reż. K.Wasilka, „Wiadomość” reż. K. Łubniewski, a także w spektaklu „Wątpliwość” reż. P. Cieplak (Teatr Polonia).

W 2006 roku nakładem Lado Abc, Tupika wydała album „Broń Rasowego Marzenia” z archiwalnymi nagraniami sprzed lat oraz zbiorem fotografii Agnieszki Rasińskiej.

Dyskografia

„Recording session at rudera” (CD-R, 2002)
„Broń rasowego marzenia” (Lado ABC, 2006)

Linki

https://myspace.com/tupika
http://ladoabc.com/en/artists/tupika