Działania edukacyjne

warsztaty agd

Orkiestra Komunikatowa

Orkiestra komunikatowa to metoda kontrolowania muzyki za pomocą gestów i umówionych znaków, przekazywanych muzykom przez dyrygenta i określających improwizatorskie zadanie.  Dyrygent  wyznacza sekcje, solistów, rejestr i dynamikę, kontroluje formę utworu i zależnie od stopnia zaawansowania zespołu kolejne parametry muzyki.
Uczestnicy projektu zgodnie z własną inwencją i ustalonym podczas warsztatów i prób kodem, swobodnie realizują wyznaczane przez dyrygenta zadania. Efektem jest zespołowa improwizacja w zorganizowanej formie, operująca wspólnymi zwrotami, pauzami, zróżnicowaną fakturą i dynamiką.

Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe parametry dźwięku i zasady rządzące muzyką a także pracę w zespole i pracę z dyrygentem.  Warsztat jest skierowany do dzieci od lat 7, młodzieży i osób dorosłych, amatorów i muzyków.

Orkiestra AGD

Muzyka sonorystyczna, czyli opierająca się na różnicowaniu barwy, nie wymaga znajomosci rytmiki czy harmonii ani  wieloletniego treningu instrumentalnego a jedynie otwartości i wyobraźni. Jest to zatem wspaniały teren dla  amatorów pragnących muzykowania a niebędących przygotowanymi ani wyposażonymi w kosztowne instrumenty, lub dla profesjonalnych muzyków pragnących przypomnieć sobie pierwotną energię fali akustycznej.

Wyposażenie orkiestry mogą stanowić sprzęty i objekty używane w gospodarstwie domowym:
garnki, miski, kosze, pojemniki, puszki, tarki, mikser, spieniacz do mleka, blachy do pieczenia, elementy urządzeń takich jak pralka, kuchenka itp

Instrumenty AGD pogrupowane w głosy odpowiadające rejestrom i charakterom dźwięków będą stanowiły kompletny organizm podobny orkiestrze symfonicznej.

Wykłady performatywne SzaZa

Spotkania przybliżające pracę muzyków duetu SzaZa z innymi dyscyplinami sztuki: filmem, tańcem, tekstem, teatrem, performance. Liczne doświadczenia zdobyte przez artystów pozwolą odbiorcom warsztatów wejść w tajniki pracy kompozytorów oraz poznać zaplecze techniczne i metody kreacji „muzyki w kontekście”. W formie rozmowy oraz prezentacji muzycznej – Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki – opiszą również swoje doświadczenia zdobyte podczas współpracy z takimi artystami, reżyserami, choreografami jak – Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz, Leszek Bzdyl, Krzysztof Globisz, Marcin Gokieli, a także Pracownią Fizyczną z Łodzi,, Teatrem Dada von Bzdulov, Teatrem Montownia. Muzycy poruszą z uczestnikami warsztatów również kwestię Improwizacji w muzyce i akcie twórczym. Jakie są jej mocne i słabe strony, kiedy pomaga w pracy z innymi dyscyplinami sztuki. Jakie są punkty wspólne muzyki oraz innych dziedzin pod względem – czasu tworzenia / swobody improwizacyjnej / aktu twórczego.

dokonane:
warszataty muzyczno filmowe – muzyka do filmu Labirynt J. Lenicy. Różanystok 2014
Orkiestra AGD + sekcja smyczków – improwizowany koncert na klarnet i orkiestrę, muzyka do filmów „Podróż na księżyc” G Mellies i „Czarnoksiężnik z krainy Oz” Noc Kultury Lublin 2014
Orkiestra AGD Stacja Mercedes Warszawa powiśle 2013
Orkiestra komunikatowa dla POSA w Zakopanem 2013
Orkiestra AGD – warsztaty i koncerty, Dźwiękospacery 2013
Słuchowisko hydrofoniczne – Dźwiękospacery 2012
Orkiestra AGD – warsztaty i koncerty, UP Teremiski 2012, Kordegarda BEC Zmiana 2012, Lodzkie Centru Kultury 2012
Warsztaty „Gębofon” prowadzenie chóru improwizatorów. W-wa 2008
Warsztaty „Muzyka Miejsca” prowadzenie 16 os. Zespołu. Ośrodek Pogranicze Sejny 2007/2008
Warsztaty dla dzieci udzwiekowienie, muzyka i dubbing do niemych filmów Chaplina i Keatona. Święto Kina Niemego 2007 Filmoteka Narodowa.
Warsztaty z improwizacji free i muzyki współczesnej w centrum kultury Aslan 2006
Warsztaty wokalne z aktorami i prowadzenie choru w ramach festiwalu Kratochwileni. Czechy 2006
Warsztaty muzyczne i przygotowanie spektaklu słowno-muzycznego z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi na festiwal Terapia i Teatr oraz Dziatwa. Lódź 2006
Warsztaty perkusyjne dla dzieci w ramach festiwalu „Podwórko”, Płock 2002
Warsztaty śpiewu alikwotowego w ramach Międzynarodowej Konferencji
Studenckiej „Głos ludzki jako nośnik ekspresji” w Akademii Muzycznej w Poznaniu, 5-6 listopada 2002
Zajęcia edukacyjne dla dzieci „Muzyka Świata”; Warszawa 2001/2002